Топографічна зйомка - це один з видів геодезичних вишукувань, результатом яких є складання плану місцевості, топографічної карти. Під час наземної топографічної зйомки інженер-геодезист проводить вимірювання висот, відстаней, поворотних кутів тощо. Топографічна зйомка також може здійснюватись за допомогою літальних апаратів, які знімають поверхню землі - космічна, аерофотозйомка.
Топографічна зйомка може виконуватись в різних масштабах, однак найбільш поширеним є зйомка у масштабі 1:500. Такий масштаб часто використовують при проектуванні, реконструкції, розробці генеральних планів та в інших випадках. В масштабі 1:500 є можливим визначення інженерних комунікацій та погодження їх з відповідними експлуатуючими організаціями.
Топографічна зйомка проходить в декілька стадій:
· стадія польових робіт;
· стадія камеральних робіт;
· складання технічного звіту.
На стадії польових робіт здійснюється дослідження місцевості, зйомка місцевості за допомогою електронного тахеометра, визначення та обстеження підземних комунікацій, результати зйомки привязуються до пунктів ДГМ.
В ході камеральних робіт інженер-геодезист використовує отримані геодезистами результати для розробки плану з нанесенням на план всіх, визначених в ході топографічної зйомки об'єктів земельної ділянки.
Складання топографічного плану є завершальною стадією топографо-геодезичних робіт які в основному і слугують в будівельних процесах пов’язаних з проєктуванням або будівництвом, основним вихідним матеріалом для прийняття управлінського рішення є топографічний план масштабом 1:200,1:500,1:2000.
Топографічний план масштабу 1:2000 використовується для:
детального планування забудови міських або промислових районів;
створення генеральних планів населених пунктів;
проєкти осушення та зрошення;
проєктів залізниць та автодоріг тощо.
Топоплан 1:500 потрібен для:
проєктування земельної ділянки;
проєктування підземних комунікацій;
будівництва житлового будинку;
організацій що надають послуги (водоканал, електромережі, газова служба, укртелеком).